• (0352) 522993
  • Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Символіка лемківської писанки

У лемків перед Великоднем є звичай писати писанки. Дана стаття - це спосіб впорядкувати символи на лемківських писанках і тому потребує корекції, розширення і не претендує на науковість, тому що написана учнями. Використано писанки майстрів: Зеновія Пеньонжика, Тетяни Семенець. Продовження про символіку лемківської писанки

 Для цього вибирають білі яйця, що мають шорстку шкаралупу, тому що гладка погано фарбується... Яйця миємо в літній воді, додаючи одну ложку соди (розм’якшує воду); не треба дряпати, лиш паперовою серветкою обережно повитирати, опісля покласти їх у воду з 2-3 ложками оцту на 2-3 хвилини. Далі покласти на чисту серветку, щоб висохли. 

Для писання писанок лемки вживали тонесенький цвяшок, шпильку-булавку, затесаний дерев’яний сірник або стебло соломи. Характерною ознакою писання саме лемківської писанки є техніка «від краплі» – тягнеться крапля воску і від неї формується орнамент. 

Найбільше уваги в написанні писанок приділялося орнаментам та їх поєднанню. Щодо кольорів, то в лемківській писанці переважають світлі кольори, темних писанок не писали. Давні писанки були одноколірними, але на даний час поєднуються і два, і три, і більше кольорів. Для кольорової гами лемківських писанок характерні червоний, вишневий, жовтий, оранжевий, зелений, салатовий, синій, блакитний та білий кольори.

Також ознакою лемківської писанки є чіткий поділ на дві частини, інколи на чотири чи шість частин. Кількість частин має своє значення: якщо дві — то це символізує небо і землю, якщо чотири — то це пори року.

Основний символ лемківської писанки — «Сонце», адже це символ життя і світла. Існують символи сонця: великі круглі кола, а посередині менше сонце, зване «Двояка ружа». Усі промені рівні, лежать побіч себе, творять символ кола.

До сонячного символу належить «Місяць». Він написаний на середині писанки кругами. 

Важливий символ — «Зірка», якщо в зірці парна кількість промінчиків, то вважалося, що це зоря – провісниця щастя.

Також поширений «Віночок», який свідчив про чистоту дівоцтва. Він дає образ круглого вінка, білий орнамент на червоному тлі.

Часто використовується символ дерева. Відносно дерева, то люди вірили, що дерево має душу, що воно плаче і з великою пошаною ставилися до нього. Якщо, наприклад, зрубували яблуню, то обов’язково замість неї садили ще 7 дерев.

Ластівки — провісниці весни З найбільш вдалих і справді тяжких орнаментів є птахи в леті, а також «Зозуля». Птахи пишуться уважно, є зазначені дзьоби, голова, крила і хвіст. Вони витягнені летять, та які ж вони проворні, розумні, знають коли летіти, де осісти, як повернутися на Лемківщину.

Велика пошана була до бджілки. Символ бджілки був дуже важливий, бо вважалося, що це Божа комаха і про бджолу не казали, що вона здохла, а загинула або вмерла. І бджола, власне, давала нам матеріал до написання— віск, яким писали.

84 min

 

81 min

82 min

83 min

85 min

 

 

Використана література

1. Онищук Одарка "Символіка української писанки" Торонто - 1985р.

2. Елиєв Зенон "20 кіп писанок"

Підготувала:

Склярова Надія 


Оповіщення

Сайти-партнери

© 2014-2022 Всеукраїнське товариство "Лемківщина". Авторські права застережені. При використанні матеріалів сайту - посилання обов'язкове!